Tělo a jeho schopnost znát svoji ideální váhu

11.08.2020

Ano, naše tělo má opravdu schopnost znát svoji přirozenou váhu! Ovšem pouze tehdy, pokud mu do toho nevstupujeme svým rozumem, nereálnými požadavky na štíhlost a často až nebezpečnými zásahy do jídelníčku. 

Jak může tělo vlastně dospět ke své přirozené hmotnosti? 

Především tím, když se přestane bát, že bude trpět hlady! Pokud své tělo omezujeme v příjmu živin, reaguje na tento stav vytvářením rezervních zásob. Tělo omezované drastickými dietami a pojídáním potravin nevalné kvality, čerpá sílu konzumací svalů. Hladovění, a s ním spojený nedostatek živin, je navíc pro tělo velmi stresující. V okamžiku, kdy tělo přestaneme týrat nedostatkem, se vrátí na svou původní, díky hladovění však již o něco vyšší, váhu. Tělo vyplašené prožitým strádáním, začne pro jistotu ukládat tuky, aby bylo připraveno na další případnou nouzi! A mimochodem, tukové tkáně jsou místem, kde se ukládá nejvíce škodlivých látek. Proto se vyhněme veškerému hladovění, nepřirozeným stravovacím režimům nebo přehnané touze po rychlém hubnutí. 

Naše tělo má naštěstí svoji vlastní inteligenci 

Naše tělo má vlastní inteligenci a v rámci pudu sebezáchovy dělá vše proto, aby se mu zkrátka dobře vedlo. Ví, že za těchto okolností musí zpomalit svůj metabolismus. A jednoduše šetří, kde může. Navíc takto zpomalený metabolismus si je schopno "pro jistotu" udržet několik dalších let, i přes to, že tento ochranný mechanismus ztratil na svojí naléhavosti a potřebě.

Odhodlání "držet dietu" bohužel nepatří k přirozeným rozhodnutím

Vychází ze strachu a vnitřní nespokojenosti. Na základě takového rozhodnutí na sebe začneme vyvíjet silný tlak. Často zahájíme diametrálně odlišný stravovací režim, zařadíme náročná cvičení či příliš dlouhé vycházky, ačkoliv jsme se původně téměř nehýbali. Tím vytváříme další stres. Z nevhodných či přehnaných pohybových aktivit nám hrozí pohmoždění svalů, uskřinutí nervů, svalová horečka a další. Taková násilná změna životního stylu nevydrží moc dlouho. Deprimováni sbíráme síly, abychom mohli začít znovu. 

Přirozenost znamená, že se necháme vést svým naturelem a jsme k sobě jednoduše laskaví

Důvěřujeme svému tělu, které dělá co může, aby našlo harmonii a energii, a nakonec se vrátilo ke svému přirozenému stavu bytí. V tomto procesu ho podpoříme vhodnými a dlouhodobě udržitelnými pohybovými aktivitami a tím, že budeme jíst skutečné potraviny a vědět, jak z nich na talíři vytvářet ty nejprospěšnější kombinace. Tělo se vrátí ke své přirozené hmotnosti. 

Dopřejme si dostatek času na nalezení a zařazení změn

Vždy zařazujeme jen takové změny, se kterými se v daný okamžik cítíme být v souladu. Nové návyky si vytváříme postupně. Za plného vnímání svých pocitů a možností. Pokud jsme např. 10 let přibírali na váze 20 kg a chceme je zhubnout za 3 měsíce, je to možné. Ne však udržitelné. Tělo bude v takovém šoku, že svoji původní váhu získá záhy nazpět. Rychlá řešení z dlouhodobého hlediska nikam nevedou.

Buďme aktivní. Dopřejme si přirozené tempo při vytváření vlastního prospěšného životního stylu. S nikým se nesrovnávejme. A hlavně, nevyvíjejme na sebe zbytečný tlak.

Cestu k aktivnímu a vitálnímu životu si lze přece krásně užít!

Výživové poradenství Kuřim - Šárka Blatná