Hubnutí a chronický stres

18.09.2020

Toužíme zhubnout a tato touha je většinou spojena s chronickým stresem. Pouhou úpravou jídelníčku si v tomto případě nepomůžeme. Chronický stres je příčinou disharmonických stavů vedoucích k nadváze a nemocem. S jeho negativními účinky se lze úspěšně vypořádat zaměřením se na několik následujících oblastí. 

Stresová reakce byla původně pro naše tělo obranou. 

Jednalo se o krátkodobou stresovou reakci spojenou s bojem o přežití. Tělo bylo hormonální obrannou reakcí připraveno na boj nebo útěk. Jakmile nebezpečí pominulo, tělo se opět vrátilo do své metabolické rovnováhy. 

V současnosti se setkáváme obvykle se stresem dlouhodobým. 

Ten může aktivně a trvale působit v našem životě i několik let a je primární příčinou závažných onemocnění. Jedná se o stres chronický. Tento stres je dokonce schopen přenastavit hormonální fungování těla. Přibývání na váze v oblasti bříška, spojované s nebezpečím kardiovaskulárních chorob, je jednou z potíží, které tato celková nerovnováha způsobuje. Chronický stres je velmi devastační zejména pro ženy v klimakteriu (po 40. roce věku), kdy jsou zásadním způsobem vystaveny nerovnováze hladiny ženských hormonů. Tuto nerovnováhu stres dále prohlubuje.

Pokud trpíme chronickým stresem a chceme zhubnout, je nutné zaměřit se  na řešení těchto tří hlavních oblastí

  • vyvážené stravování za použití kvalitních a prospěšně zkombinovaných potravin 
  • pravidelný pohyb podle vlastních možností, nejlépe aerobní 
  • denní, alespoň dvacetiminutová relaxační cvičení a osmihodinový spánek

Celkovou stresovou zátěž snížíme odstraňováním jednotlivých stresorů. A co nás v dnešní době stresuje nejčastěji? 

  • průmyslová strava 
  • pracovní a emoční vypětí, časový stres 
  • spánkový deficit 
  • toxiny z kosmetiky, čistících a pracích prostředků 
  • nadměrná fyzická zátěž a náročné sportovní výkony 

Pokud se nám podaří odstranit nebo alespoň zmírnit stresovou zátěž, tělo se navrátí k celkové rovnováze. Poznáme to zlepšením emočních potíží, zvýšením psychické odolnosti, zdravým trávením a hubnutím v oblasti bříška.